HOME  |    CZEN

Čeští reprezentanti v severské kombinaci navodili svými výsledkyv úvodu sezony staré dobré časy


Strict Standards: Non-static method Render::Date() should not be called statically in /data/ftp/uspczwww/pages/list.php on line 26

11. 12. 2008

Trenér Luděk Šablatura: „Výkonnostní rezervy ještě vidím v materiálu a taktice“ (LIBEREC, 11. prosince 2008) – V posledních sezonách se reprezentanti v severské kombinaci z hlediska mezinárodní úspěšnosti českého lyžování krčili spíše v pozadí. Po čtyřech úvodních závodech nového ročníku Světového poháru je však všechno jinak – po běžcích jsou momentálně druhou nejúspěšnější disciplinou. Tři umístění v elitní desítce a především výborné čtvrté místo Pavla Churavého v letošní premiéře Světového poháru v Kuusamu dávají vzpomenout na nejslavnější sdruženářské časy.

„S dosavadními výkony svých svěřenců jsem velice spokojen, podobné výsledky jako letos už hodně dlouho nepamatuji. Je důležité, že družstvo funguje především jako skutečný tým, že vzájemně spolupracuje, a když se třeba zrovna nedaří jednomu závodníkovi, nahradí ho jiný. Trojice Pavel Churavý, Tomáš Slavík a Mirek Dvořák je výkonnostně nesmírně vyrovnaná. Ještě k nim potřebujeme čtvrtého a pak bude mít před sebou slibnou perspektivu i štafeta. Věřím, že zejména Aleš Vodseďálek se brzy ve Světovém poháru otrká a naučí se závodit,“ přeje si reprezentační trenér Luděk Šablatura.

V Kuusamu odstartoval sezonu Pavel Churavý čtvrtou příčkou, o den později doběhl Tomáš Slavík desátý a o týden nato skončil Miroslav Dvořák devátý. Minimálně širší světová špička už musí s českými reprezentanty vážně počítat. Bohužel, vylepšit si bilanci tento víkend v Liberci už příležitost nedostanou, neboť kvůli nedostatku sněhu byly oba závody zručeny. V celkové klasifikaci Světového poháru je nyní 12. Churavý 95 bodů, 20. Dvořák 47 bodů a 22. Slavík 43 bodů.

„Přiznám se, že můj předsezonní odhad byl mnohem skromnější. Tím spíše, že v průběhu závěrečného finského soustředění v listopadu kluci nebyli v právě nejlepší skokanské podobě. Před odjezdem na premiérový Světový pohár však forma stoupla a projevila se i naše intenzivní spolupráce s psychologem Tomášem Nagym a fyzioterapeutkou Petrou Sobotkovou. Jejich vliv na psychiku kluků je velice pozitivní, výrazně je podporují a motivují nejen ve sportovních, ale také v životních situacích,“ pochvaluje si Luděk Śablatura.

Úspěchům českých reprezentantů napomohla také nová pravidla severské kombinace v této sezoně. Kvóty účastníků ve Světovém poháru se už nevztahují na konkrétní jména, ale na vyjetý počet míst jednotlivých zemí. Trenéři tak mohou podle potřeby nasazovat aktuálně nejlepší závodníky. Česká republika si po vydařeném úvodu sezony navíc vylepšila svou pozici ve Světovém poháru - od příštího závodu jí bude FIS plně hradit místo dosavadních dvou tři závodnická místa ve startovním poli!

„Současná situace je pro nás mnohem výhodnější. Dříve jsme jezdili se dvěma reprezentanty, a když to zrovna jednomu z nich nešlo, špatná nálada a zklamání se přenášely i na jeho partnera. Teď jezdí čtyři závodníci a s případným výpadkem se bez problémů vyrovnají. Na druhou stranu si můžeme dovolit s sebou brát i početnější zázemí – například dva servismany. Přesto se domnívám, že družstvo má stále rezervy, aby se výkonnostně zlepšilo. Týká se to učitě materiálu. Kombinézy nám vyhovují, ale ještě pořád testujeme a hledáme optimální běžky. Navíc Tomáš Slavík musí vyřešit svůj problém se skočkami. Skáče jako jediný ve Světovém poháru na německých germinách, ale ty stále nesplňují jeho představy. Už psal výrobci dopis a dokonce si vyzkoušel atomiky. Den před závodem v Kuusamu zase výrobce zakázal závodit Mirkovi Dvořákovi na fischerkách, a tak skákal na atomikách, což hodně poznamenalo jeho vystoupení,“ vypočítává Luděk Śablatura.

V těchto dnech se reprezentační družstvo připravuje v domácích podmínkách. Ve středu absolvovalo v tělocvičně Dukly Liberec skokanský trénink, nyní až do soboty bude polykat kilometry v polském areálu v Jakuszycích, ležícím nedaleko od Harrachova. Zdravotně do pořádku se musí dát Pavel Churavý, jehož pobolívá koleno. Kolotoč Světového poháru se nezastaví ani kolem Vánoc a Nového roku. V termínu 20.-21. prosince je na programu Světový pohár v Ramsau. Štědrý den stihnou reprezentanti doma, ale 25. prosince už budou směřovat do Oberhofu, kde se závodí 27.-28. prosince, a 1. ledna 2009 do Schonachu.

„Před mistrovstvím světa v Liberci zůstávám optimistou a věřím, že do první desítky v kategorii jednotlivců a do pátého místa v soutěži družstev se kluci dostanou. Myslím, že v úvodu sezony si ohromně zvýšili sebevědomí a dokázali si, že se mohou měřit se světovou špičkou. Potřebují však ještě nasbírat víc zkušeností a naučit se závodit takticky. Světový pohár se hodně vyrovnal, jezdí se většinou v balíku, a tak je třeba běhat chytře. Ne na konci skupiny, ale tak, abychom dokázali zachytit rozhodující nástup. To nám trochu v posledních závodech chybělo. Až to kluci zvládnou, budou jejich výkony ještě lepší,“ věří trenér Luděk Šablatura.