HOME  |    CZEN

Česká beachvolejbalová elita bude o víkendu bojovat o krále a královnu pláže

8. 7. 2009

(Praha, 8. července 2009) – Český beachvolejbal již počtvrté v historii korunuje svého krále a královnu pláže. O postavení nejlepšího tuzemského hráče a hráčky bude ve sportovním areálu Gutovka v Praze 10-Strašnicích usilovat v neděli 12. července od 10 hodin v hlavní soutěži turnaje King & Queen of the Beach osm mužů a stejný počet žen nominovaných podle aktuálního domácího žebříčku. Loňský titul budou obhajovat Petr Beneš a Kristýna Kolocová.

Plážový volejbal je sice kolektivním sportem, ale přesto se snaží hráči, fanoušci i odborníci určit, kdo je ze všech nejlepší. Turnaj King & Queen of the Beach (Král a královna pláže) odpověď na tuto otázku poskytuje. Původně vznikl v USA, ale velmi rychle si získal oblibu i na české půdě. „Jde o zajímavou soutěž, při níž se postupně střídají partneři a každý si tak zahraje s každým. Není to o sehranosti v týmu, ale o dovednostech jednotlivce a trošce štěstí,“ říká loňská vítězka Kristýna Kolocová a dodává: „Neobvyklé a atraktivní je, že se najednou stanete individuálním sportovecem a prvenství je jen vaše.“

Letošní čtvrtý ročník s finanční odměnou 20 tisíc korun pro každou kategorii se poprvé ve své historii uskuteční v novém sportovním areálu Gutovka v Praze 10, který má ambici stát se centrem českého beachvolejbalu a kde jsou mj. čtyři vyhřívané kurty. Na turnaji se sejde česká špička. O svůj třetí titul bude bojovat Petr Beneš. „Chtěl bych si hlavně dobře zahrát. Vítěze je těžké tipovat, vyhrát může kdokoliv. Třetí vítězství za sebou láká, ale myslím, že tentokrát bude konkurence nesmírně nabitá. Na druhou stranu je to dobře, protože to odráží výkonnostní vzestup českého beache,“ tvrdí Petr Beneš.

Jedním z největších favoritů bude také hráč Bison Beach Volleyball Clubu, současná česká jednička a držitel královské koruny z roku 2005 Michal Bíza. V upynulém ročníku nestartoval, zato letos se na turnaj těší. „Vítězství by samozřejmě potěšilo, ale nechci si dávat konkrétní cíle. Nejdůležitější je pohoda a radost ze hry a dreagování se od nabité sezony. Světový šampionát v Norsku nám příliš nevyšel, ale natrénováno máme a snad to v tomto turnaji potvrdím,“ říká Michal Bíza.

Jeho stabilní partner Pavel Rotrekl sice původně uvažoval o tom, že se prestižní soutěže zúčastní v nezvyklé roli komentátora, ale nakonec se na Gutovce objeví i on. „Jsem spíše týmový hráč a v tomto případě jde především o individuální soutěž. Ty většinou moc nevyhledávám, ale v tomto případě učiním výjimku,“ vysvětluje Pavel Rotrekl. Dalšími soupeři v mužské kategorii budou například ambiciózní mladíci - bratři David a Robert Kufovi, Martin Tichý a Jan Dumek.

Do kategorie žen je kromě loňské královny Kristýny Kolocové přihlášena i její partnerka a loňská vicemistryně Evropy do 23 let Markéta Sluková. „Tato soutěž představuje zajímavou zkušenost zahrát si s někým jiným. Jde o zvláštní pocit stát na druhé straně sítě než Kristýna, ale určitě jí nic nedaruji zadarmo,“ říká Markéta Sluková, která v minulém roce postoupila až do finále.

Účast největších soupeřek mladého páru – dvojice Hana Klapalová, Tereza Petrová – je podmíněna případným večerním termínem jejich odletu na grandslamový turnaj do Moskvy, kam mají odcestovat právě v neděli.

Hrací program začíná na Gutovce v neděli 12. července od 10 hodin. Finále žen je na programu od 15 hodin, finále mužů od 16 hodin. Tradičním pořadatelem turnaje ve spolupráci s Asociací beachvolejbalu je společnost United Sport Partners. 


Vítězové předchozích ročníků:
2005 - Michal Bíza, Tereza Tobiášová
2006 - Petr Beneš, Vendula Haragová
2007 - turnaj se nekonal kvůli termínové kolizi
2008 - Petr Beneš, Kristýna Kolocová