HOME  |    CZEN

David Kufa králem českého beachvolejbalu, Tereza Petrová královnou

12. 7. 2009

(Praha, 12. července 2009) – David Kufa a Tereza Petrová zvítězili ve čtvrtém ročníku beachvolejbalového turnaje King & Queen of the Beach a stali se novými vládci českého plážového volejbalu. Prestižní soutěž s prize money 20 tisíc korun v každé kategorii se uskutečnila ve sportovním areálu Gutovka v Praze 10.

Z české beachvolejbalové elity chyběl pouze obhájce loňského prvenství Petr Beneš, který se omluvil kvůli zdravotním problémům. „Zlobí mě koleno, které dostalo minulý týden na grandslamovém turnaji v Gstaadu pořádně zabrat. Obhajoba mě sice lákala, ale nechtěl jsem riskovat zhoršení svého stavu,“ vysvětlil svou absenci Petr Beneš.

Turnaje, který pořádala společnost United Sport Partners, se zúčastnilo osm nejlepších žen a mužů dle aktuálního žebříčku Asociace beachvolejbalu. Ze základních skupin, v nichž se hrálo systémem každý s každým, do semifinále postoupili všichni favorité. V kategorii žen změřily síly dva současné nejlepší české páry a o finálovou účast se rovně podělily. Do závěrečného duelu postoupily neporažená Markéta Sluková a s nejlepším skóre Tereza Petrová.

„Letos byl systém náročný, šest setů za sebou proti špičkovým hráčkám mi daly hodně zabrat. V rozhodujících fází setů chyběly síly a rozhodovalo i pověstné štěstí,“ řekla obhájkyně trofeje Kristýna Kolocová, která letos skončila v semifinále až na třetím místě.

Pro finále si Markéta Sluková, která soutěž absolvovala se zatejpovaným palcem levé ruky, vybrala jako spoluhráčku svou tradiční partnerku Kolocovou, stejně jako Petrová vsadila na Klapalovou. Na rozdíl od semifinále, ve kterém se prosadily juniorské vicemistryně do 23 let, však ve finále dominovala zkušenost. Tereza Petrová po suverénním výkonu se svou partnerkou se stala v pořadí čtvrtou královnou českého beache. „S Hankou jsme podaly výborný výkon a zápas jsme si parádně užily. V semifinále nás sice soupeřky porazily, ale tam nám po náročném kvalifikačním programu v závěru trochu došly síly. Každý úspěch potěší, doufám, že formu teď prodáme na Grand Slamu v Moskvě,“ zhodnotila svůj triumf Tereza Petrová.

Rotreklovo zranění a nečekaný triumf náhradníka
Do elitního mužského čtyřlístku se probojovali podle očekávání Bíza, Rotrekl, R. Kufa a Tichý. Na začátku druhého zápasu však turnajového pavouka zkomplikovalo zranění zádového svalu Pavla Rotrekla. „Sval mě tahal, nemohl jsem naplno hrát a nechtěl jsem kazit hru partnerům,“ komentoval své vynucené odstoupení Pavel Rotrekl.

Místo něj naskočil náhradník David Kufa, který se však předvedl ve výborné formě. V semifinálové skupině dvakrát uspěl a vybojoval si nečekaný postup do finále proti svému mladšímu bratrovi Robertovi. Černý Petr tentokrát zbyl překvapivě na nasazenou jedničku Michala Bízu. „Neberu to jako neúspěch. Tato soutěž je především o individuálních schopnostech a tentokrát zde byli lepší hráči než já,“ prohlásil Michal Bíza.

Na rozdíl od semifinálové skupiny rozhodl pro sebe bratrský souboj náhradník David Kufa. Společně s Bízou předčili své soupeře kvalitou servisu i přesnějším útokem. „Už jsem byl ze soutěže vyřazený, četl jsem si ve fatboyi a sledoval ostatní zápasy, když mi řekli, abych se vrátil na kurt. Jak se ukázalo, historie se opakuje, protože právě takhle turnaj vyhrál v roce 2005 Michal Bíza. Ve finále rozhodla moje touha vyhrát i kvalita mého spoluhráče,“ přiznal nečekaný vítěz David Kufa.

Výsledky – semifinále ženy: Sluková, Petrová – Klapalová, Kolocová 21:13, Sluková, Klapalová – Petrová, Kolocová 21:17, Sluková, Kolocová – Klapalová, Petrová 21:16.

Finále ženy: Tereza Petrová, Hana Klapalová – Markéta Sluková, Kristýna Kolocová 21:12

Výsledky – semifinále muži: Bíza, R.Kufa – D. Kufa, Tichý 19:21, Bíza, Tichý – D. Kufa, R. Kufa 18:21, Bíza, D. Kufa – R. Kufa, Tichý 19:21

Finále muži: David Kufa, Michal Bíza – Robert Kufa, Martin Tichý 21:15