HOME  |    CZEN

Michal Bíza korunován vládcem českého beachvolejbalu, Hana Dopitová královnou

11. 7. 2010

(Praha, 11. července 2010) – Michal Bíza a Hana Dopitová ovládli pátý ročník prestižního beacholejbalového turnaje King & Queen of the Beach. O korunu krále a královny české pláže se hrálo za tropického počasí ve sportovním areálu Gutovka v Praze 10.

Hráči se tentokrát nemuseli potýkat jen s náročným systémem turnaje, kdy při střídání partnerů nezbývá příliš času na odpočinek, ale i s teplotou výrazně převyšující 30 stupňů celsia. „Vedro bylo dnes opravdu nesnesitelné a na kurtu se skoro nedalo vydržet,“ popisuje extrémní podmínky loňský vítěz turnaje David Kufa, jehož pouť turnajem skončila již v základní skupině.

V kategorii žen, která se letos musela obejít bez většiny hráček první desítky oficiálního žebříčku české Asociace beachvolejbalu se do semifinálové skupiny překvapivě probojovala Hana Dopitová, která nakonec neporažená a s nejlepším skore postoupila do finále spolu s Kristýnou Kolocovou. „V letošní sezoně jsem už zažila hodně náročných turnajů, ale tomu dnešnímu se jen tak nic nevyrovná. Hrát téměř bez přestávky sedm setů za sebou, navíc v takovém parnu, na to se zkrátka fyzicky připravit nedá a ke konci už je to opravdu boj sama se sebou,“ řekla největší favoritka turnaje, česká reprezentantka Kristýna Kolocová, která se letos pokoušela zopakovat vítězství z roku 2008.

Pro finále si Hanka Dopitová vybrala jako spoluhráčku zkušenou Vendulu Haragovou, královnu české pláže z roku 2006. Kolocová vsadila při neúčasti své spoluhráčky Markéty Slukové, která se kvůli zranění nemohla zúčastnit, na Annu Šulcovou. O vítězích se v letošním ročníku turnaje rozhodovalo v jediném setu. V ženské části turnaje se po vítězství v poměru 21:18 stala v pořadí pátou královnou českého beache Hana Dopitová. „S možností celkového vítězství v turnaji jsem opravdu nepočítala. Všichni hráči a hráčky si v dnešních podmínkách museli sáhnout až na dno. Jsem moc ráda, že mi síly vydržely až do finále a i v tom jsme s Vendulou Haragovou dokázaly sebrat zbytky sil a zabojovat. Dnešního vítězství si opravdu moc cením,“ zhodnotila svůj nečekaný triumf Hana Dopitová. „Abych dnes vyhrála, musela bych ve finále předvést něco navíc a to se bohužel nestalo. Hanka s Vendulou téměř nechybovaly a vítězství si zasloužily,“ řekla po prohraném finále Kristýna Kolocová.

Dramatický semifinalový rozstřel a Bízův návrat na trůn
Do elitní mužské čtyřky se až na Roberta Kufu probojovali podle očekávání Petr Beneš, Michal Bíza, Jan Dumek a Jindřich Weiss. Ze semifinálové skupiny postoupil z prvního místa Michal Bíza avšak všichni zbývající hráči získali shodný počet vítězných setů i bodů. O druhém finalistovi tak musel rozhodnout „miniturnaj“ ve kterém se trojlístek zbylých semifinalistů utkal v rozstřelu hraném do pěti bodů systémem každý s každým. Nejvíce sil i trpělivosti prokázal dvojnásobný vítěz turnaje z let 2006 a 2008 Petr Beneš.

Možnosti krátkého odpočinku využil ve finále Michal Bíza, který po boku s Janem Dumkem zvítězil nad duem Beneš, Weiss jednoznačným devítibodovým rozdílem v poměru 21:12. „Po čtrnácti dnech strávených v Krkonoších bez beachvolejbalu a navíc v tom dnešním vedru jsem se modlil, abych finále vůbec udýchal. Nakonec má „vysokohorská příprava“ slavila úspěch,“ hodnotí z úsměvem svůj úspěch Michal Bíza a dodává: „Moc bych chtěl také poděkovat Honzovi Dumkovi. V tomto systému turnaje hraje správná volba spoluhráče velice důležitou roli."

Výsledky:
Finále ženy: Hana Dopitová
, Vendula Haragová – Kristýna Kolocová, Anna Šulcová 21:18 

Semifinálová skupina ženy: Dopitová, Haragová – Kolocová, Bláhová 21:17, Dopitová, Kolocová – Bláhová, Haragová 21:18, Dopitová, Bláhová – Kolocová, Haragová 21:17

Finále muži: Michal Bíza, Jan Dumek – Petr Beneš, Jindřich Weiss 21:12

Semifinálová skupina muži: Bíza, Beneš – Weiss, Dumek 22:20, Bíza, Dumek – Beneš, Weiss 21:19, Bíza, Weiss – Beneš, Dumek 21:19

Vítězové předchozích ročníků:
2005 – Michal Bíza, Tereza Tobiášová
2006 – Petr Beneš, Vendula Haragová
2007 – turnaj se neuskutečnil, nenalezen vhodný termín
2008 – Petr Beneš, Kristýna Kolocová
2009 – David Kufa, Tereza Petrová