HOME  |    CZEN

Královská tečka za sezonou domácího beachvolejbalu

7. 9. 2011

Po republikových šampionátech minulý týden v Chodově (ženy) a tento víkend ve Slavkově (muži) se česká elita v plážovém volejbalu rozloučí s domácí sezonou v areálu Žlutých lázní v Praze-Podolí. Ve čtvrtek 8. září se zde uskuteční 6. ročník exhibičního turnaje O krále a královnu pláže - nejlepšího hráče a hráčku českého beachvolejbalu této sezony.

S nápadem uskutečnit v České republice turnaj King & Queen of the Beach, který je nesmírně populární především v USA, přišli v roce 2005 špičkoví čeští beachvolejbalisté, bratři Petr a Josef Benešovi. Prvního ročníku se zúčastnilo šestnáct mužů a osm žen. Postupně se počet účastníků zredukoval na osm nejlepších hráčů a hráček podle aktuálního pořadí oficiálního žebříčku české Asociace beachvolejbalu.

Dotřetice trůn pro Petra Beneše?

Ačkoliv obhájce loňského prvenství Michal Bíza se soutěže nezúčastní, neboť už ukončil svou aktivní sportovní kariéru, bude konkurence v mužské kategorii nesmírně kvalitní. Hlavním favoritem je dvojnásobný držitel hlavní trofeje Petr Beneš, který má za sebou společně se spoluhráčem Přemyslem Kubalou výbornou sezonu s reálně se rýsující možností startu na olympijských hrách v Londýně 2012.

"Vítězství v tomto turnaji považuji za prestižní záležitost a vynasnažím se i tentokrát maximálně uspět. Je příjemné vystřídat v soutěži různé partnery, s nimiž v sezóně běžně nehraji. Na druhou stranu je právě jejich neznalost a určitá nesehranost s nimi důležitým faktorem rozhodujícím o celkovém úspěchu. Jde opravdu o každý set i bod a v tom je největší krása i přitažlivost turnaje. Pro mne je ´King´ navíc dobrou příležitostí k tréninku - počátkem října nás totiž ještě čeká Světová série v Maroku," říká Petr Beneš.

K velkým soupeřům usilujícím o symbolický skalp aktuální české jedničky však bude patřit také Jan Dumek, jenž o víkendu nečekaně zvítězil ve Slavkově společně s Martinem Tichým právě nad dvojicí Beneš-Kubala. Do bitvy o tuzemský beachvolejbalový trůn však mohou promluvit také šampion z roku 2009 David Kufa, jeho mladší sourozenec Robert nebo Jindřich Weiss.

Favoritkou mezi ženami Slovenka

V kategorii žen udělili pořadatelé ze společnosti United Sport Partners "divokou kartu" momentálně nejlepší slovenské beachvolejbalistce Lucii Michalovičové, mistryni své země a účastnici nedávné letní Univerziády v čínském Šen čenu. "Velice jsem stála o účast v tomto turnaji, který na Slovensku chybí. V Čechách i v Praze hraji často a většinou se mi zde daří. Myslím, že vzájemná konfrontace je důležitá, zejména když český plážový volejbal tak výkonnostně vyrostl. Podobné turnaje jsou mou srdeční záležitostí a budu se chtít umístit mezi nejlepšími," přeje si ambiciózní Lucia Michalovičová.

Bohužel, letos se jí nepodaří změřit síly s členkami dvou nejlepších českých dvojic Kolocová, Sluková a Klapalová, Háječková, kterým v účasti zabránily sponzorské a rodinné povinnosti. Tím se však současně otvírá příležitost pro další hráčky z aktuálního žebříčku Asociace beachvolejbalu - zejména trojici Michaela Vorlová, Karolína Řeháčková, Dana Bláhová, která se výrazně prosadila i na nedávném mistrovství republiky v Chodově.

Program základních skupin začíná ve Žlutých lázních v Praze-Podolí ve čtvrtek 8. září od 16 hodin, finále jsou na programu za umělého osvětlení od 20 hodin.

Výsledky předchozích ročníků turnaje King & Queen of the Beach:

2005 (Praha - Žluté lázně): Michal Bíza, Tereza Tobiášová.
2006 (Pňov-Předhradí): Petr Beneš, Vendula Haragová
2007 turnaj se neuskutečnil
2008 (Praha - Žluté lázně): Petr Beneš, Kristýna Kolocová
2009 (Praha - Gutovka): David Kufa, Tereza Petrová
2010 (Praha - Gutovka) Michal Bíza, Hana Dopitová